Pojmy užívané v Tradiční čínské medicíně

 

Dva pojmy, které jsou jedinečné a zásadní v čínské medicíně jsou Qi a Yin - Yang. Tyto dva pojmy tvoří to, co bychom mohli nazvat "kořeny" z čínské medicíny.

 

Qi se obvykle se překládá jako životní energie, vitalita, pohyb. Pokud je pohyb Qi v těle narušen, nebo se Qi nepohybuje správným směrem, nebo je Qi slabá, člověk začíná být nemocný. Poruchy Qi:

  1. nedostatečnost Qi
  2. stagnace Qi
  3. propad Qi
  4. protipohyb Qi
při nedostatečnosti Qi jsou hlavními příznaky únava, bledá pleť, slabý nebo tichý hlas, spontánní pocení, bledý jazyk a slabý puls
stagnující Qi je typicky spojena s podrážděností, bolestí, zduřeninami, měkkými bulkami, premenstruačním syndromem apod.
propad Qi je spojen s poklesem močového měchýře, konečníku, příčného tračníku nebo dělohy
protipohyb Qi znamená, že dochází např. k příznakům nevolnosti, zvracení, říhání, nebo škytavce

 

Čínská monáda je symbol vyjadřující princip Yin a Yang. Síla Yin a síla Yang jsou dvě spojené části jednoho celku. Koncept Yin - Yang má původ v dávné čínské filosofii a popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru.

Věci které analyzujeme prostřednictvím teorie Yinu a Yangu, musí být ve vzájemné vztahu. Nelze analyzovat věci, které spolu nemají nic společného.
Jestliže analyzujeme lidské tělo, tak horní část je Yangová a dolní část je Yinová, vnější část je Yangová a vnitřní část je Yinová, zadní část je Yangová, přední část je Yinová.
Jestliže analyzujeme orgány, tak 5 orgánů je Yangových (játra, srdce, slezina, plíce a ledviny) a 6 orgánů je Yinových (žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř a tři zářiče).
Každý orgán lze dále rozdělit na dvě část - Yinovou a Yangovou.
Relativní rovnováha mezi Yinem a Yangem zajišťuje normální fyziologické funkce těla. Rozdělení Yinu a Yangu vede ke smrti. Výskyt a rozvoj nemocí je způsoben výhradně nerovnováhou mezi Yinem a Yangem. Nerovnováhy mohou být:
  1. nadbytek Yinu
  2. nadbytek Yangu
  3. nedostatečnost Yinu
  4. nedostatečnost Yangu

při nadbytku Yinu mohou být pocity chladu, zahlenění, obecná netečnost, atd.
při nadbytku Yangu k příznakům a symptomům patří např. bolest hlavy, bolesti celého těla, horečka, pocení, žízeň, červené oči, tmavá moč, zácpa, duševní neklid, atd.
při nedostatečnosti Yinu dochází k načervenalým tvářím, horku v dlaních, ploskách nohou nebo na hrudi, nočnímu pocení, podrážděnosti, atd.
nedostatečnost Yangu je chronický syndrom charakterizovaný např. studenými končetinami, nedostatkem sexuální touhy, averzí k chladu, neplodností, atd.

 

Krev

 
Cirkulací krve je celé tělo vyživováno a zvlhčováno. Pokud je pohyb krve v těle narušen, nebo má krev sníženou vyživující kvalitu, dochází k onemocnění:
  1. stagnace krve
  2. nedostatečnost krve
  3. horko v krvi

stagnace krve znamená, že někde v těle byl narušen plynulý tok krve a krev nemůže volně proudit; překážkou je například jizva, která vznikla po operaci, hluboké řezné ráně, poranění, atd.; k příznakům patří bolest, necitlivost v končetinách, špatný krevní oběh, atd.
nedostatečnost krve neznamená, že by v těle bylo méně krve nebo že člověk trpí anémií, příznaky jsou bušení srdce, poruchy spánku, zhoršení paměti, atd.
horko v krvi se projevuje jako krvácení, kožní vyrážky, svědění, atd.

 

Patogenní faktory

Nerovnováha v těle je vyjádřena různými názvy, které mají spojitost s životní energií, vzájemnými silami, s přírodou a podnebím, orgány a zanesením těla. Jsou to:

  • Qi
  • Yin - Yang
  • krev
  • horko, žár
  • chlad
  • vlhko
  • sucho
  • hlen

Dále se berou v úzkou spojitost orgány těla - plíce, srdce, slezina, játra, ledviny, tlusté střevo, tenké střevo, žaludek, žlučník, močový měchýř a tři ohřívače, které se dělí na horní, střední a dolní.

Tři ohřívače je souhrnný název pro všechny orgány, které jsou rozděleny do tří skupin.

  • v horním ohřívači jsou orgány srdce, plíce a obal srdce perikard
  • ve střední ohřívači jsou orgány slezina, žaludek, žlučník a játra
  • v dolním ohřívači jsou orgány tenké a tlusté střevo, ledviny a močový měchýř