Žaludeční reflux


je běžné onemocnění, kdy se potrava a tekutiny mohou vracet ze žaludku zpět do jícnu a vyvolávat:

  • pálení žáhy
  • říhání
  • kyselý pocit v hltanu a jícnu
  • obtížné polykání

MODERNÍ MEDICÍNA

Základem léčby je potlačení kyselosti tekutiny dostávající se ze žaludku zpět do jícnu. 

Jako první jsou na řadě dietní opatření: konzumace nedráždivé stravy s vyloučením alkoholu, kynutého pečiva, tučných jídel a čokolády. K těmto opatřením se přidávají další: nechodit spát brzy po jídle, nenosit těsné oděvy. Jako prevence je dobré jíst během dne častěji menší dávky, omezit kořeněná jídla, sladkosti, alkohol, nikotin a kofein. Omezit předklony. A navíc i zhubnout. 

ČÍNSKÁ MEDICÍNA

v čínské medicíně může žaludečnímu refluxu odpovídat několik druhů onemocnění:

  • zkažený žaludek
  • škytavka
  • zvracení kyselého obsahu žaludku
  • ztížené polykání
  • návrat nestrávené kyselé potravy do hltanu a úst

Zkažený žaludek neznamená, že pacient snědl zkažené jídlo, ale že má nepříjemné pocity v nadbřišku a může mít i říhání s návratem kyselé nestrávené potravy.

Škytavka je pouze škytání, kdy nedochází ani ke zvracení, ani k návratu potravy.

Zvracení kyselého obsahu žaludku znamená zvracení kyselých tekutin, kdy opravdu dochází ke zvracení a ne jen k vystupování kyselého obsahu ze žaludku.

Ztížené polykání znamená, že pacientovi "uvízne" potrava mezi hrdlem a bránicí nebo se dostane do žaludku, ale pacient vyplivuje hleny. Pacient nezvrací. Ale může ubývat na váze, může mít bolest na hrudi.

Návrat nestrávené kyselé potravy do hltanu a úst znamená, že nestrávená potrava (je to potrava, nejsou to tekutiny) se vrací nahoru až několik hodin po jídle, ale pacient nezvrací. Obvykle bývá unavený.

ŽALUDEK

jako orgán má hlavní zastoupení při správném trávení. Žaludeční energie (Qi žaludku) má pomáhat trávit potravu a stlačovat ji dolů. Pokud ji dolů nedokáže stačit, znamená to, že je oslabená a nebo dokonce že "běží v protisměru). 

SLEZINA

je příčinou žaludečního refluxu tehdy, pokud je oslabena nepravidelným stravováním nebo emocionálním stresem a produkuje hlen, který následně narušuje sestupování žaludeční Qi

JÁTRA

jsou příčinou žaludečního refluxu tehdy, když jsou postiženy emocionálním stresem

LEDVINY

postižení ledvin často ukazuje na pokročilé a chronické stádium žaludečního refluxu

PLÍCE 

jsou příčinou žaludečního refluxu tehdy, když jsou postiženy emocionálním stresem, protože nepomáhají sestupování žaludeční Qi

ČÍNSKÁ DIAGNOSTIKA A LÉČBA

V čínské medicíně neodpovídá žaludeční reflux žádné jednotlivé nemoci, ale má v sobě prvky výše uvedených onemocnění. Pro správnou léčbu je nutné rozlišit, zda se jedná o počáteční onemocnění, střední stádium a nebo dlouhodobou nemoc. Dále je nutné vzít v úvahu i pacientovy další zdravotní problémy a nastavit léčbu bylinami nebo akupunkturou.