Raynaudův syndrom


je stav, který způsobuje, že prsty na rukou a nohou jsou chladné, necitlivé a mění barvu v důsledku snížení průtoku krve do postižených oblastí.

Příznaky:

  • studené prsty na rukou nebo nohou
  • změny barvy kůže při nachlazení nebo stresu
  • po zahřátí pocit necitlivosti, píchavé nebo bodavé bolesti v prstech

MODERNÍ MEDICÍNA

Důležité je odlišení Raynaudovy choroby (primární) od Raynaudova fenoménu (sekundární). 

Problémům lze předcházet jednak tím, že ruce chráníte před chladem. Rukavice nestačí, v teple musí být celé tělo. Rukavice by měly být nejen teplé, ale také dostatečně volné, aby se prsty mohly hýbat, proto jsou lepší palčáky než prstové. Teplá a prostorná má být i obuv. Je důležité vyhýbat se nikotinu, stresu, vhodné je provádění cviků na procvičení prstů. Naopak škodí dlouhodobé zatěžování těla například otřesy jako při práci se sbíječkou nebo jinými vibračními přístroji, ale i při sportu (box) nebo i hře na hudební nástroj.

ČÍNSKÁ MEDICÍNA

V tradiční čínské medicíně je příčina vždy známa: souvisí s krevním oběhem. Ten může být snížen chladným počasím (které zpomaluje pohyb krve) nebo stresem (který způsobuje napětí a opět neumožňuje volný pohyb energie nebo krve).

Přístupy tradiční čínské medicíny k Raynaudově chorobě se soustředí na zlepšení pohybu Qi a krve v povrchových vrstvách těla, a tím ke zvýšení periferní cirkulace.

Akupunktura stimuluje nervový systém a způsobuje uvolňování molekul neurochemických mediátorů. Výsledné biochemické změny ovlivňují homeostatické mechanismy těla, čímž podporují fyzickou a emocionální pohodu.

Výzkum ukázal, že akupunkturní léčba může konkrétně pomoci zmírnit příznaky Raynaudovy choroby.

Lze doporučit i změny životního stylu. Pití 1-2 šálků teplého skořicového nebo zázvorového čaje každý den může pomoci podpořit jangovou energii. Oba tyto čaje mají hřejivý charakter a také pomohou udržet správnou činnost trávicích orgánů. V případě napadení je třeba ruce a nohy oživit teplou (ne horkou) vodou. Lehká masáž a pohyb mohou také poskytnout určitou úlevu.


ČÍNSKÁ DIAGNOSTIKA A LÉČBA

  • stagnace krve 
  • vlhké horko v játrech a žlučníku
  • stagnace krve v játrech
    nebo
  • stagnace jaterní čchi 

Léčba je založena na principu rozproudit krev a energii Qi a odstranit stagnace